Formalności podczas sprzedaży samochodu

Zarówno sprzedaż jak i zakup pojazdu niesie za sobą pewne obowiązki o których należy pamiętać. W tym artykule zajmiemy się jednak wszystkimi obowiązkami jakie należy zrealizować po sprzedaży naszego pojazdu. Pierwszym miejscem które powinieneś odwiedzić osobiście lub elektronicznie, jest Wydział Komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu i posiadasz podpis kwalifikowany lub profil zaufany możesz powiadomić Urząd o zbyciu pojazdu elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Przepisy mówią że na ten obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu masz 30 dni , jednak w obecnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 na terenie naszego kraju termin ten został wydłużony do 180dni i obowiązuje do 31 grudnia 2020. Należy pamiętać że w przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku Urząd nałoży na Ciebie karę finansową.

Kolejny etap to zgłoszenie pojazdu u Twojego ubezpieczyciela w terminie 14 dni od sprzedaży auta. Czynność tą możesz wykonać osobiście w biurze ubezpieczeń oraz elektronicznie, zgłaszając to za pomocą środków komunikacji udostępnionych przez Twojego ubezpieczyciela( adres email, formularz zbycia pojazdu) W tym celu będziesz potrzebował skanu umowy kupna sprzedaży oraz numeru polisy której sprawa dotyczy.

Należy nadmienić że wyżej wymienione czynności warto wykonać w możliwie najszybszym czasie po sprzedaży auta, pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych konsekwencji finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *